top of page

České svatební tradice

Svatba – ten jedinečný okamžik, kdy se dvě duše slévají do jedné a začíná nová kapitola plná lásky a dobrodružství. V České republice máme bohatou tradici spojenou s tímto slavnostním dni, plnou zvyků a rituálů, které dělají každou českou svatbu jedinečnou.

České svatební tradice - unsplash

V české svatební tradici se odráží mnoho rituálů a zvyků, které dělají tento den nejen nezapomenutelným, ale i plným symboliky a šarmu.

Něco starého, něco nového, něco půjčeného, něco modrého:

Tento starý anglický zvyk se stal součástí i českých svateb. Nevěsta obvykle nosí něco starého, aby zastupovalo její minulost; něco nového, symbolizující nový začátek; něco půjčeného, co přináší štěstí od šťastně ženaté přítelkyně; a něco modrého, co zastupuje věrnost a věrnost v manželství.

Závoj:

Závoj má bohatou historii v české svatební tradici. Považuje se za symbol čistoty a nevinnosti nevěsty. Když si nevěsta nasazuje závoj, věří se, že odhání zlé síly a přináší ochranu a štěstí do manželství.

První pohled na nevěstu:

Tradice prvního pohledu na nevěstu před obřadem je jedním ze sladkých okamžiků. Obvykle to bývá při setkání nevěsty s otcem nebo s první osobou, která ji doprovází k oltáři. Tento okamžik je plný emocí a symbolizuje odchod nevěsty ze své rodiny a vstup do nového života.

Rozbíjení talíře:

Rozbíjení talíře má v české svatební tradici zajišťovat štěstí a prosperitu pro novomanžele. Přátelé a rodina hází talíř na zem, a když se rozbije, věří se, že to přinese novomanželům štěstí a dlouhé manželství.

Svatební špalír:

Po obřadu vytváří přátelé a rodina svatební špalír, kde drží květiny nebo stuhy nad hlavami novomanželů. Tato tradice symbolizuje překonání překážek a podporu od blízkých v jejich novém životě.

Troubení aut:

Troubení aut je další veselý prvek českých svatebních tradic. Po obřadu jsou novomanželé obklopeni troubícími auty, což symbolizuje veselí a radost. Tato tradice má také prý odpuzovat zlé síly a přinášet novomanželům štěstí na cestě manželstvím.

Počasí na svatbě:

Podle pověr má počasí na svatební den vliv na štěstí v manželství. Slunečné počasí se považuje za dobrý omen, zatímco déšť symbolizuje čistotu a očistu. Nevěsta a ženich by se měli podle tradice společně postavit pod deštník, což přináší štěstí a ochranu.

Házení svatební kytice:

Házení svatební kytice je oblíbenou tradicí na konci svatebního dne. Nevěsta hází kytici do davu nezadaných dívek, a ta, která ji chytí, prý bude další, kdo vkročí do manželství.

Svatební holubi:

Svatební holubi jsou symbolem lásky a míru. Během svatebního obřadu nebo po něm mohou novomanželé spustit holuby do vzduchu jako výraz přání harmonie a trvalého spojení v manželství.

Věřím, že tyto tradice dodávají českým svatbám jedinečný a pohádkový dotek, plný symboliky a radosti.

Jihočeská nevěsta je skvělé místo pro hledání inspirace a vyhledávání svatebních dodavatelů a míst pro vaší svatbu.


Nezapomeňte nás sledovat na Instagramu či Facebooku

S láskou Klára ❤️

Jihočeská nevěsta

Zdroj fotografií: Unsplash

36 views

Recent Posts

See All

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page